Paracetamol kan ikke drikke kaffe

Dietter

Samtidig inntak av analgetisk acetaminofen (paracetamol, Tylenol, etc.) og store mengder kaffe kan forårsake leverskade, rapporterer journal Chemical Research in Toxicology.

Forskere fra University of Washington fant at ved tilsetning av kaffe øker dannelsen av et toksisk biprodukt av acetaminophenmetabolisme, den såkalte N-acetyl-p-benzoquinonimin (NAPQI), tredoblet.

Disse resultatene ble oppnådd i studien av effektene av disse stoffene på spesiallagde genetisk konstruerte stammer av E. coli-bakterier. Disse bakteriene produserer enzymer som dannes i den menneskelige leveren, og er involvert i metabolisme av acetaminofen og flere andre legemidler.

"Koffein kan samhandle med et enzym som er involvert i dannelsen av den toksiske metabolitten acetaminophen, og øker produksjonen. Som et resultat kan leverskade oppstå, sier studieleder Sid Nelson.

Nye funn støttes av tidligere studier som viste at høye doser koffein styrker leverskade hos rotter etter å ha tatt acetaminophen, sa Nelson.

I mellomtiden er det ikke farlig å ta en liten mengde kaffe i kombinasjon med acetaminophen, mener forskerne. Leverskader kan oppstå hvis du drikker "ti ganger mer koffein enn noen kopper kaffe inneholder," sa Nelson.

Den giftige effekten av en slik kombinasjon kan imidlertid virke mye tidligere i kombinasjon med alkohol, antiepileptika og kombinert medisin, som inkluderer koffein og acetaminofen. Sistnevnte er mye brukt til å behandle migrene, leddgikt og andre sykdommer, la forskeren til.

Kaffe og paracetamol - det beste middelet for hodepine

Lang satt på datamaskinen og hodepine? Paracetamol tablett med en kopp kaffe hjelper deg!

Mange "arbeidere av musen og skjermen" har lenge vært empirisk beregnet denne metoden, og nå har den blitt offisielt bekreftet av leger.

Omtrent 300 personer deltok i en klinisk studie av den amerikanske organisasjonen Parexel International, ved hjelp av ulike stoffer for hodepine.

Det viste seg at spenningen hodepine (det oppstår fra et lengre opphold i samme stilling, som regel på jobb på datamaskinen) er best behandlet med denne kombinasjonen - en del kaffe og en tablett av paracetomol.

Koffein er et svakt stimulerende middel som kan forbedre effekten av paracetamol, eksperter foreslår, og dette kan være hemmeligheten for suksessen til denne kombinasjonen.

I en annen studie utført ved University of Oxford ble det funnet at en kombinasjon av 100 mg paracetamol og 65 mg koffein (like mye inneholdt i en gjennomsnittlig kaffekrus) lindrer spennings hodepine mer effektivt enn ibuprofen.

Når det gjelder andre typer smerter, krever behandlingen helt annen måte, som er best lært av en lege.

Coopinhal - verden av kaffe

Amerikanske forskere har funnet ut at en av de mest populære smertestillende midler og antipyretiske legemidler kan være farlig i kombinasjon med koffein.

Det handler om rusmidler med paracetamol, som i Russland under forskjellige navn er et dime et dusin. Ironien er at tabletter med dette legemidlet ofte inneholder denne veldig koffein. Det forbedrer og forlenger analgetisk effekt av paracetamol og andre smertestillende midler. Dette er en annen skje tjære i et fat honning - i de siste årene har så mye opphopt smuss på paracetamol at noen eksperter seriøst lurer på hvorfor dette legemidlet ikke har blitt utestengt. Det er mange grunner til dette. Her er det første og viktigste: Paracetamol har en svært smal terapeutisk breddegrad. På russisk betyr dette at forskjellen mellom den terapeutiske og giftige dosen av legemidlet er svært liten. Det adskiller seg bare 4-5 ganger (mens de fleste andre stoffer varierer ti ganger). Maksimal daglig dose av paracetamol er 4 gram, og den giftige dosen er 20 gram, skriver sunhome.ru.

Men det er tilfeller der folk "falt av" leveren og med en terapeutisk dose. Dette skjedde hvis leveren var usunn eller de tok ikke bare paracetamol, men også alkohol. Disse ingrediensene gir en eksplosiv blanding. Paracetamol og alkohol er ødelagt av det samme enzymet, hvorav mengden i leveren er strengt begrenset. Hvis en del av enzymet er bundet av alkohol, er det ikke nok å bekjempe stoffet, og et meget giftig stoff dannet fra paracetamol akkumuleres i leveren. Som et resultat kan levernekrose utvikle seg (levercellens død).

Det ser ut til at den samme eksplosive blandingen dannes med paracetamol og koffein. Forskere ved Washington University har skapt bakterier som produserer nøyaktig samme enzym som menneskelig lever. Og da de ble "matet" med paracetamol sammen med koffein, viste mengden giftig stoff dannet fra paracetamol seg å være 3 ganger høyere enn etter en parasittamol. Det vil si at det er en direkte parallell med den toksiske effekten av paracetamol hos mennesker. Men siden E. coli ikke er homo sapiens, gjør ikke forskere utvetydige konklusjoner om faren for dette "søte paret", men de advarer. "Det praktiske resultatet av denne studien," sier Dr. Syd Nelson, som gjennomførte det, "du bør ikke slutte å ta paracetamol eller slutte å drikke koffeinholdige drikker, men du bør kontrollere inntaket mer forsiktig, spesielt hvis du også drikker noe alkoholisk."

Paracetamol er farlig når det kombineres med kaffe!

Det handler om rusmidler med paracetamol, som i Russland under forskjellige navn er et dime et dusin. Ironien er at tabletter med dette legemidlet ofte inneholder denne veldig koffein. Det forbedrer og forlenger analgetisk effekt av paracetamol og andre smertestillende midler. Dette er en annen skje tjære i et fat honning - i de siste årene har så mye opphopt smuss på paracetamol at noen eksperter seriøst lurer på hvorfor dette legemidlet ikke har blitt utestengt. Det er mange grunner til dette. Her er det første og viktigste: Paracetamol har en svært smal terapeutisk breddegrad. På russisk betyr dette at forskjellen mellom den terapeutiske og giftige dosen av legemidlet er svært liten. Det adskiller seg bare 4-5 ganger (mens de fleste andre stoffer varierer ti ganger). Maksimal daglig dose av paracetamol er 4 gram, og den giftige dosen er 20 gram, skriver sunhome.ru.

Men det er tilfeller der folk "falt av" leveren og med en terapeutisk dose. Dette skjedde hvis leveren var usunn eller de tok ikke bare paracetamol, men også alkohol. Disse ingrediensene gir en eksplosiv blanding. Paracetamol og alkohol er ødelagt av det samme enzymet, hvorav mengden i leveren er strengt begrenset. Hvis en del av enzymet er bundet av alkohol, er det ikke nok å bekjempe stoffet, og et meget giftig stoff dannet fra paracetamol akkumuleres i leveren. Som et resultat kan levernekrose utvikle seg (levercellens død).

Det ser ut til at den samme eksplosive blandingen dannes med paracetamol og koffein. Forskere ved Washington University har skapt bakterier som produserer nøyaktig samme enzym som menneskelig lever. Og da de ble "matet" med paracetamol sammen med koffein, viste mengden giftig stoff dannet fra paracetamol seg å være 3 ganger høyere enn etter en parasittamol. Det vil si at det er en direkte parallell med den toksiske effekten av paracetamol hos mennesker. Men siden E. coli ikke er homo sapiens, gjør ikke forskere utvetydige konklusjoner om faren for dette "søte paret", men de advarer. "Det praktiske resultatet av denne studien," sier Dr. Syd Nelson, som gjennomførte det, "du bør ikke slutte å ta paracetamol eller slutte å drikke koffeinholdige drikker, men du bør kontrollere inntaket mer forsiktig, spesielt hvis du også drikker noe alkoholisk."

Kaffe og paracetamol er inkompatible.

Samtidig inntak av analgetisk acetaminofen (paracetamol, Tylenol, etc.) og store mengder kaffe kan forårsake leverskade, rapporterer journal Chemical Research in Toxicology. Forskere fra University of Washington fant at ved tilsetning av kaffe øker dannelsen av et toksisk biprodukt av acetaminophenmetabolisme, den såkalte N-acetyl-p-benzoquinonimin (NAPQI), tredoblet. Disse resultatene ble oppnådd i studien av effektene av disse stoffene på spesiallagde genetisk konstruerte stammer av E. coli-bakterier. Disse bakteriene produserer enzymer som dannes i den menneskelige leveren, og er involvert i metabolisme av acetaminofen og flere andre legemidler.

"Koffein kan samhandle med et enzym som er involvert i dannelsen av den toksiske metabolitten acetaminophen, og øker produksjonen. Som et resultat kan leverskade oppstå, sier studieleder Sid Nelson. Nye funn støttes av tidligere studier som viste at høye doser koffein styrker leverskade hos rotter etter å ha tatt acetaminophen, sa Nelson.

I mellomtiden er det ikke farlig å ta en liten mengde kaffe i kombinasjon med acetaminophen, mener forskerne. Leverskader kan oppstå hvis du drikker "ti ganger mer koffein enn noen kopper kaffe inneholder," sa Nelson. Den giftige effekten av en slik kombinasjon kan imidlertid virke mye tidligere i kombinasjon med alkohol, antiepileptika og kombinert medisin, som inkluderer koffein og acetaminofen. Sistnevnte er mye brukt til å behandle migrene, leddgikt og andre sykdommer, la forskeren til.

Farlig blanding: Hvilke stoffer kan ikke drikke te, kaffe og juice

Det faktum at noen ganger ikke virker på oss eller handler og forårsaker bivirkninger er ofte vår egen feil. Vi er.

Vår ekspert er en terapeut, kandidat for medisinsk vitenskap Alexander Shnurov.

For å ta en pille, tar vi ofte væsken som er tilgjengelig. Og forgjeves. Tross alt kan kjemikalier som finnes i forskjellige drikker reagere med komponentene av legemidler. Som et resultat kan stoffet ikke bare miste dets effektivitet, men også være giftig for kroppen.

Vann, men ikke det

Den generelle regel - skal vaskes med kokt vann ved romtemperatur. Og selv om det er unntak fra noen regel, bør andre drikkevarer bare brukes dersom denne forbruksmetoden ble anbefalt av den behandlende legen. Derfor, hvis legen din ikke spesifikt angir dette, bruk bare legemidler med vanlig, filtrert og kokt vann.

Selv mineralvann til dette formålet er ikke alltid egnet - det kan forstyrre absorpsjonen av visse stoffer. Imidlertid kan ikke-steroide antiinflammatoriske stoffer, aspirin, analgin, mange sedativer, jod og andre legemidler som irriterer mageslimhinnen, drikke mineralvann med høyt alkali, selv nyttig. Men å bruke for denne søte bruset, i intet tilfelle, være umulig. Uansett hvor stort ønske om å søte den bitre pillen, er det bedre å avstå fra denne metoden - siden uoppløselige forbindelser dannes fra en slik kombinasjon i kroppen.

Farlig syre

Det finnes stoffer som fungerer mest effektivt sammen med sur juice (for eksempel aspirin, paracetamol, anti-tuberkulosemedisiner), men for de fleste legemidler er et slikt nabolag katastrofalt. For eksempel er det kjent at syre ødelegger kalsiumpreparater, reduserer effekten av antibiotika og mange andre stoffer.

Fruktjuice, spesielt sur, nuller effekten av å ta antacida, noe som reduserer surheten av magesaft. Det er ikke nødvendig å drikke ned hjerteglykosider og sulfonamider, som også er alkalier, med sur juice eller kompott. Det er spesielt farlig å kombinere tabletter med grapefruktjuice, siden denne "helbrede blandingen" forårsaker mange bivirkninger. Denne velsmakende og sunne drikke, som forbrukes sammen med medisiner, er i stand til å aktivere sin handling 2 ganger. På denne måten oppstår ofte overdosering av medisiner for behandling av hjertesykdommer, samt antidepressiva og antibiotika, medisiner beregnet for å senke blodtrykket og justere kolesterolnivåer og hjerterytmer. Derfor, folk, spesielt eldre og ikke veldig sunn, som er tvunget til å regelmessig ta sterke legemidler (for eksempel hjerte), er det bedre å glemme grapefruktjuice for alltid.

Kanskje en måke?

Å bruke kaffe og te til å svelge medisiner så raskt som mulig, er også usunn. For det første danner tanniner i disse drikkene, når de virker sammen med komponentene i mange stoffer, et bunnfall. For det andre kan en slik kombinasjon påvirke hjertet sterkt. Spesielt gjelder dette nitrogenholdige legemidler: papaverin, kodein, koffein, aminofyllin, hjerteglykosider.

Effekten av kaffe på medisiner er enda mer uforutsigbar enn teens effekt. I noen tilfeller hemmer det virkningen av narkotika, og i andre, tvert imot, forsterker effekten. Så, mens du tar smertestillende medisiner som citramon og aspirin og store deler av kaffe, kan tilstanden i leveren og andre organer forringes.

Imidlertid fører feil kombinasjon av medisin og drikke ikke nødvendigvis til forgiftning, og kan ganske enkelt redusere den forventede effekten av stoffet. Det som for eksempel er tilfelle med orale prevensiver, er ikke så ufarlig. Det er velkjent at drikke prevensjonsmedisin med te eller til og med avkok av medisinske urter (for eksempel Hypericum), du kan ikke oppnå den riktige effekten du forventet.

Melk kan ikke drikke anti-ulcer medisiner (cimetidin, ranitidin), hjerte medisiner, jern kosttilskudd, enzymer og noen antibiotika. Samtidig bidrar fettet i dette fantastiske produktet til en bedre absorpsjon av fettløselige vitaminer (D, E, K, A), jodpreparater, så vel som indometacin eller reserpin.

Hvordan ikke drikke for helse?

Det er selvfølgelig ikke nødvendig å dvæle i detalj om at det er svært skadelig å bruke medisiner med alkohol. Dette er allerede åpenbart, fordi etylalkohol, som er en del av alkohol, i seg selv er en ganske aggressiv aktiv substans. Derfor er det enten i konflikt med ikke mindre aktive ingredienser i stoffene, eller forsterker deres innvirkning. Derfor, i kombinasjon med alkohol, blir stoffer (spesielt antibiotika) vanligvis omdannet til giftige stoffer.

Å ta alkohol med antikoagulantia, foreskrevet når det er fare for blodpropper, kan til og med føre til et slag. Men tross alt ville få av de sanne folkene tenke på å drikke vodka med piller. Men det viser seg at for å få narkotikaforgiftning, er det ikke nødvendig å gjøre dette. Nok til å dryppe inn i nesen, vasokonstrictor dråper, og deretter gå til en fest. Og selv om bare ett krus øl eller en liten cocktail er full i et varmt firma, så vil alle symptomene på den vanskeligste bakrusen om morgenen, og kanskje enda tidligere, garanteres. Og tingen er at alkohol i kombinasjon med slike legemidler øker blodtrykket dramatisk. Opp til hypertensiv krise.

Opptaksregler

Mange husker hvordan barndomsmødre og bestemødre knuste piller mellom to spiseskjeer av dem til et pulver. Det viser seg at dette bør gjøres ikke bare for å gjøre det lettere å svelge en stor pille. Ved å knuse en tablett, kan du redusere irritasjonsvirkningen og øke opptaket av aktive stoffer i kroppen. Du kan ikke bare gjøre dette trikset med kapsler og tabletter, belagt med et beskyttende skall. Tross alt tjener topplaget av slike legemidler spesielt for å sikre at de når magen uhyggelig. "Effervescent" tabletter, før de drikker dem, må oppløses i mengden vann som er angitt i instruksjonene.

De fleste medikamenter tas på tom mage, siden magesaften frigjøres når en mat eroderer, har en rekke stoffer. Men mange stoffer vises strengt før eller etter måltider. For eksempel, innhylling og koleretiske midler som hjelper med sykdommer i mage-tarmkanalen, ta før måltidets begynnelse.

Under måltidet drikker de enzympreparater som hjelper til med å fordøye maten riktig, samt noen diuretika og fettløselige vitaminer A, D, E. Det anbefales å ta anti-syre medisiner etter måltider. Det er imidlertid ikke nødvendig å huske alle disse komplekse reglene for stoffinntak, stort sett, siden det er nødvendig å bruke bestemte stoffer nøye i henhold til instruksjonene på pakningsvedlegget og i samsvar med anbefalingene fra legen.

Koffein + parasittamol (koffein + parasittamol)

innhold

Russisk navn

Latin navn på stoffet Koffein + Paracetamol

Farmakologisk gruppe av stoffer Koffein + Paracetamol

Nosologisk klassifisering (ICD-10)

farmakologi

Interaksjoner med andre aktive stoffer.

Handelsnavn

  • Førstehjelpsutstyr
  • Nettbutikk
  • Om selskapet
  • Kontakt oss
  • Utgiverens kontakter:
  • +7 (495) 258-97-03
  • +7 (495) 258-97-06
  • E-post: [email protected]
  • Adresse: Russland, 123007, Moskva, st. 5. Hovedlinje, 12.

Vi er i sosiale nettverk:

© 2000-2018. REGISTRERING AV MEDIA RUSSIA ® RLS ®

Alle rettigheter reservert.

Kommersiell bruk av materialer er ikke tillatt.

Informasjon beregnet for helsepersonell.

Lesers spørsmål: Er det mulig å drikke kaffe straks etter å ha tatt smerte morder?

"Er koffeinforbruk umiddelbart før eller etter å ha tatt smertestillende en helserisiko på noen måte? Er det mulig å drikke kaffe straks etter å ha tatt smertestillende? "Leseren er interessert i Tarbija24.

Südameapteek, leder av rådgivende avdeling, Trien Entsik-Grünberg.

Generelt anbefales det å legge igjen et mellomrom mellom et par timer mellom medisin og kaffe, men smertestillende er et unntak her. De kan konsumeres sammen med drinker som inneholder koffein. Tabletten bør selvfølgelig tas med vann, men da kan du drikke kaffe.

Koffein finnes også i paracetamolbaserte medisiner solgt i apoteket, siden det kombinerte stoffet bidrar til å lindre hodepine og "tømmer tanker" bedre.

Helsefare kan observeres hos personer som er undervektige og de som er overfølsomme for koffein.

PARACETAMOL + CAFFEINE

PARACETAMOL + CAFFEINE - det latinske navnet på legemidlet PARACETAMOL + CAFFEIN

Registrering sertifikat innehaver:
TCFS (mars 2007)

ATX koder for PARACETAMOL + CAFFEIN

N02BE51 (Paracetamol i kombinasjon med andre legemidler (unntatt psykoleptika))
N02BE71 (Paracetamol i kombinasjon med psykoleptikere)

Analoger av legemidlet PARACETAMOL + CAFFEIN med ATX-koder:

Før du bruker PARACETAMOL + CAFFEIN, bør du konsultere legen din. Denne bruksanvisningen er kun beregnet for informasjon. For mer informasjon, se produsentens merknader.

PARACETAMOL + CAFFEINE: Kliniske og farmakologiske grupper

03.009 (analgetisk antipyretisk)
03.010 (analgetisk antipyretisk kombinert sammensetning)

PARACETAMOL + CAFFEINE: Farmakologisk virkning

Kombinert stoff, hvis handling bestemmes av komponentene som utgjør sammensetningen.

Koffein har psykostimulant (stimulerer hjernens psykomotoriske sentre), analeptisk virkning, forbedrer effekten av analgetika, eliminerer døsighet og tretthet, øker fysisk og mental ytelse.

Paracetamol - antipyretisk og smertestillende effekt (på grunn av inhibering av COX og inhibering av prostaglandinsyntese påvirker termoreguleringssenteret i hypothalamus og ledelse av smerteimpulser i sentralnervesystemet).

PARACETAMOL + CAFFEIN: Dosering

Inne i voksne - 2 faner. 4 ganger daglig med et intervall på minst 4 timer. Maksimal daglig dose er 8 tab.

Varighet av bruk - ikke mer enn 10 dager.

PARACETAMOL + CAFFEINE: Overdose

Symptomer: hudens hud, tap av appetitt, kvalme, oppkast; hepatonekrose (alvorlighetsgraden av nekrose på grunn av forgiftning avhenger direkte av graden av overdose), økt aktivitet av levertransaminaser, en økning i protrombintiden; Et detaljert klinisk bilde av leverskade oppstår etter 1-6 dager.

Behandling: Innføring av donatorer av SH-grupper og forløpere av syntesen av glutation-metionin 8-9 timer etter en overdose og N-acetylcystein 12 timer senere.

For å forhindre sen hepatotoksisk virkning utføres magesvak.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Drug Interactions

Forbedrer effekten av MAO-hemmere.

Reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Koffein akselererer absorbsjonen av ergotamin.

Under påvirkning av paracetamol, øker tiden for kloramfenikol utskillelse 5 ganger.

Med langvarig bruk kan paracetamol forbedre virkningen av antikoagulantia (dicoumarin-derivater).

Samtidig inntak av paracetamol og etanol øker risikoen for hepatotoksiske effekter og akutt pankreatitt.

Barbiturater, fenytoin, etanol, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva og andre stimulanser av mikrosomal oksidasjon øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som medfører mulighet for alvorlig forgiftning med små overdoser.

Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning.

Metoklopramid og domperidon øker, og Kolestiramin reduserer absorpsjon.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Bivirkninger

Allergiske reaksjoner (hudutslag, angioødem, urtikaria), dyspeptiske lidelser (inkludert kvalme, epigastrisk smerte).

I sjeldne tilfeller - hemolytisk anemi, trombocytopeni.

Med langvarig bruk i store doser - hepatotoksisitet, nefrotoksisitet, pankytopeni.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Indikasjoner

Smertsyndrom (mild til moderat):

  • hodepine;
  • migrene;
  • ossalgia;
  • myalgi;
  • nevralgi;
  • artralgi;
  • algomenorrhea;
  • tannpine.

Feverish syndrom, forkjølelse, influensa.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Kontraindikasjoner

  • overfølsomhet;
  • alvorlig lever- og / eller nyresvikt
  • epilepsi;
  • mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase.

C forsiktighet: graviditet, amming, medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer), barnslig alder (opptil 12 år).

PARACETAMOL + CAFFEIN: Spesielle instruksjoner

For mye forbruk av koffeinholdige produkter (kaffe, te) under behandling kan forårsake symptomer på overdosering.

Ved langtidsbehandling (mer enn 1 uke) er kontroll av mønsteret av perifert blod og leverfunksjonen nødvendig. Uten å konsultere en lege, tar de ikke mer enn 3 dager for behandling av febersyndrom og ikke mer enn 5 dager for smertsyndrom.

Kan endre resultatene av idrettsutøvere dopingkontroll tester.

Det gjør det vanskelig å foreta en diagnose med det akutte underlivssymptomkomplekset.

Pasienter som lider av atopisk astma, høysnue, har økt risiko for allergiske reaksjoner.

Under behandlingen bør du slutte å bruke etanol (økt risiko for hepatotoksisitet).

PARACETAMOL + CAFFEIN: Brukes for nedsatt nyrefunksjon

Kontraindisert ved alvorlig nyresvikt.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Brukes for leverdysfunksjon

Kontraindisert i alvorlig
leversvikt.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Registreringsnummer

Tab. Oppløselig 500 mg + 65 mg: 12 eller 24 stk. P N014417 / 01 (2018-11-08 - 0000-00-00) tab., Pokr. filmskall, 500 mg + 65 mg: 12 eller 24 stk. P N014577 / 01 (2005-11-08 - 0000-00-00) tab., Pokr. skall, 500 mg + 65 mg: 12 eller 24 stk. LSR-005892/08 (2023-07-08 - 2023-07-13) tab., Pokr. skall, 500 mg + 65 mg: 8 stk., 15, 16 eller 30 stk. P №014953 / 01 (2018-07-08 - 0000-00-00)

Koffein + Paracetamol (Koffein + Paracetamol): Instruksjoner, anvendelse og formel

Russisk navn

Latin navn på stoffet Koffein + Paracetamol

Farmakologisk gruppe av stoffer Koffein + Paracetamol

Typisk klinisk og farmakologisk artikkel 1

Farmasøytisk virkning Kombinert stoff, hvis handling bestemmes av komponentene som utgjør sammensetningen. Koffein har psykostimulant (stimulerer hjernens psykomotoriske sentre), analeptisk virkning, forbedrer effekten av analgetika, eliminerer døsighet og tretthet, øker fysisk og mental ytelse. Parasetamol - antipyretisk og smertestillende effekt (på grunn av inhibering av COX og inhibering av Pg-syntese påvirker midten av termoregulering i hypothalamus og ledelse av smerteimpulser i sentralnervesystemet).

Indikasjoner. Smertsyndrom (mild og moderat alvorlighetsgrad): hodepine, migrene, ossalgi, myalgi, neuralgi, artralgi, algomenorrhea, tannpine; feberish syndrom, katarralsykdommer, influensa.

Kontra. Overfølsomhet, alvorlig lever- og / eller nyresvikt, epilepsi, mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase.

Med forsiktighet Graviditet, amming, medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer), barn (opptil 12 år).

Dosering. Inne, voksne - 2 tabletter 4 ganger daglig med et intervall på minst 4 timer. Maksimal daglig dose er 8 tabletter.

Varighet av bruk - ikke mer enn 10 dager.

Bivirkninger Allergiske reaksjoner (hudutslag, angioødem, urtikaria), dyspeptiske lidelser (inkludert kvalme, epigastrisk smerte).

I sjeldne tilfeller - hemolytisk anemi, trombocytopeni.

Med langvarig bruk i store doser - hepatotoksisitet, nefrotoksisitet, pankytopeni.

Overdose. Symptomer: hudens hud, tap av appetitt, kvalme, oppkast; hepatonekrose (alvorlighetsgraden av nekrose på grunn av forgiftning avhenger direkte av graden av overdose), økt aktivitet av levertransaminaser, en økning i protrombintiden; Et detaljert klinisk bilde av leverskader vises i 1-6 dager.

Behandling: Administrasjon av donatorer av SH-grupper og prekursorer av glutation-metioninsyntese 8-9 timer etter overdose og N-acetylcystein - etter 12 timer. For å forhindre sent hepatotoksisk virkning, utføres magesvikt.

Interaksjon. Forbedrer effekten av MAO-hemmere.

Reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Koffein akselererer absorbsjonen av ergotamin.

Under påvirkning av paracetamol, øker tiden for kloramfenikol utskillelse 5 ganger.

Med langvarig bruk kan paracetamol forbedre virkningen av antikoagulantia (dicoumarin-derivater).

Samtidig inntak av paracetamol og etanol øker risikoen for hepatotoksiske effekter og akutt pankreatitt.

Barbiturater, fenytoin, etanol, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva og andre stimulanser av mikrosomal oksidasjon, øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som medfører mulighet for alvorlig forgiftning med små overdoser.

Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning.

Metoklopramid og domperidon øker, og Kolestiramin reduserer absorpsjon.

Spesielle instruksjoner. For mye forbruk av koffeinholdige produkter (kaffe, te) under behandling kan forårsake symptomer på overdosering. Ved langtidsbehandling (mer enn 1 uke) er kontroll av mønsteret av perifert blod og leverfunksjonen nødvendig. Uten å konsultere en lege, tar de ikke mer enn 3 dager for behandling av febersyndrom og ikke mer enn 5 dager for smertsyndrom.

Kan endre resultatene av idrettsutøvere dopingkontroll tester.

Vanskelig å etablere en diagnose ved akutt "akutt underliv".

Pasienter som lider av atopisk astma, høysnue, har økt risiko for allergiske reaksjoner.

Under behandlingen bør du slutte å bruke etanol (økt risiko for hepatotoksisitet).

[1] Statens register over legemidler. Offisiell utgave: i 2 t.- M.: Medisinsk råd, 2009. - Vol.2, Del 1 - 568 s. Del 2 - 560 s.